Čas na dovolenou si nenašla třetina podnikatelů

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prázdniny jsou minulostí, u konce je čas dovolených. Že podnikatelé a manažeři přes léto moc klidu nemají, není nic nového. Zvláště ve sféře malých a středních podniků. Podle aktuálního průzkumu celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybrala.

Z těch, co si pracovní oddech dopřáli, se ale jen 37 procent naplno věnovalo odpočívání a vypouštělo práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci Indexu očekávání firem ČSOB a šetření mezi 400 zástupci z českých firem.

„Šlapající ekonomika s rekordně nízkou nezaměstnaností si vybírá daň i v tom, že podnikatelé bohužel ani během své dovolené nemají možnost na svůj byznys zapomenout. Nevěnují se tak maximálně odpočinku a chvílím s rodinou a dětmi,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB.

Hlavním důvodem, proč si podnikatelé a živnostníci nevybírají dovolenou, je nedostatek času kvůli pracovnímu zaneprázdnění. Ten zmiňuje například Iva Kopencová z Krumlovské fontány v.o.s. „Není to otázka peněz, ale nedostatku zaměstnanců,“ konstatovala.

I během své letní dovolené se práci věnuje 63 procent představitelů podnikatelů a firem, a část z nich prakticky naplno. „Vyřizování práce po telefonu, zajišťovaní chodu kanceláře, vyřizování objednávek a organizace práce,“ přiblížil svůj dovolenkový rytmus Jan Horák, business manager ve společnosti M. B. S. Mini Brewery Systém s.r.o. Méně vytížen je obchodně výkonný ředitel AUBÖCK s.r.o. Pavel Bureš: „Spíše nepracuji. Kontroluji e-maily. Případně nepřijaté hovory, zejména od hlavních zákazníků,“ popsal část své dovolené.

Převážná část respondentů dává přednost při své dovolené České republice a jiným evropským zemím, z nichž patří mezi nejvíce navštěvované přímořské destinace, jako jsou Řecko a Chorvatsko. Mimo kontinent se vypravuje jen 15 procent podnikatelů a manažerů.

Jen polovina podnikatelů a živnostníků v průzkumu uvedla, že jejich nepřítomnost nemá na provoz firmy žádný vliv. Částečné nebo významné omezení připouští 35 procent dotazovaných. A zbylých 15 procent tvrdí, že bez nich firma nefunguje vůbec.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dovolená či prázdniny. Mnozí podnikatelé si o těchto pojmech nechávají jen zdát…

Foto: www.freeimages.com

Graf: ČSOB