ČSOB Index očekávání firem: U podnikatelů převládá optimismus

Propočty podnikatelů jsou příznivé, zvýšení poptávky pro druhé čtvrtletí očekává 57 procent firem Foto: www.freeimages.com

Jaké bylo první čtvrtletí letošního roku z pohledu podnikatelů – o tom vypovídají výsledky pravidelného čtvrtletního průzkumu ČSOB. Hlavní zprávou je, že u malých a středních firem a podnikatelů v České republice nadále převládá optimismus.

Index očekávání firem v prvním čtvrtletí 2018 zaznamenal 32,8 bodu, což je druhá nejvyšší hodnota v historii měření. Důvodem je silná poptávka po zboží a službách.

Firmy na hraně kapacit

„Příznivá nálada u podnikatelů je odrazem celkově velmi dobré ekonomické kondice v Česku, kde máme před sebou pokračující slušný růst HDP při rozumně nízké inflaci,“ sdělil k průzkumu Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Zvýšení poptávky pro druhé čtvrtletí očekávalo 57 procent zástupců malých nebo středních firem a živnostníků, což představovalo mezičtvrtletně o sedm procentních bodů více. „Tak velké očekávání v růstu poptávky jsme ještě v našem šetření neměli. Ukazuje to, že ekonomika jede na plný výkon a je na hraně svých kapacit,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Lehký ústup zaznamenal dílčí index investic, podle něhož plánuje tento rok zvýšit investiční aktivitu 48 procent dotazovaných, zatímco loni v posledním čtvrtletí to bylo 56 procent. „Přitom podnikatelé mohou stále využívat výhodné podmínky pro investice například do inovativních technologií, čímž mohou řešit nedostatek kvalifikované pracovní síly, protože ČNB prozatím odkládá zvyšování úrokových sazeb,“ poukázal Petr Manda.

Rizika nových změn

Mírně na 22 procent se snížil podíl podnikatelů a firem plánujících v nejbližším roce rozšiřovat podnikání. Náladu firem ČSOB prvně zkoumala i na Slovensku, kde index zaznamenal 31,3 bodu. Na rozdíl od Česka ale tamní podnikatelé a firmy vyjadřovali nespokojenost s vývojem ekonomiky. Zatímco v České republice panuje 71procentní spokojenost, na Slovensku jen 33procentní. „Ekonomický růst i situace na trhu práce jsou podobné jako v České republice. Sběr dat ale probíhal v době otřesů na domácí politické scéně, což mohlo očekávání podnikatelů ovlivnit,“ vysvětlil hlavní ekonom slovenské ČSOB Marek Gábriš.

Hlavním rizikem, kterého se podnikatelé v Česku i na Slovensku obávají, jsou legislativní změny – v Česku toto riziko zmínilo 34 procent a na Slovensku dokonce 41 procent účastníků. I na druhém nejvýznamnějším riziku se čeští a slovenští podnikatelé shodli – v obou případech je to pro 22 procent z nich nedostatek kvalitní pracovní síly.