Skupina poslanců navrhla vrátit výdajový paušál na 2 miliony Kč

Zlepší se podmínky pro malé podnikatele, pokud jde o výši uplatňovaného výdajového paušálu? Podaří se ho po loňském skokovém snížení opět navýšit? To jsou otázky, o nichž se od září debatuje v kuloárech Poslanecké sněmovny.

Skupina poslanců ODS totiž přišla s návrhem, aby došlo k vrácení ročního příjmového limitu pro uplatňování procentuálního výdajového paušálu na hodnotu 2 milionů Kč.

Připomeňme, že loni byl bez diskuze s podnikatelskými svazy snížen limit pro výdajové paušály na polovinu, tedy na jeden milion. Pro drobné živnostníky jsou výdajové paušály přitom nejjednodušším způsobem, jak daňové povinnosti plnit a nebýt zavaleni stohy papírů. Snížením limitu atraktivita výdajových paušálů pro mnoho drobných podnikatelů ale poklesla a snížení nelze považovat za pobídku ani k zahájení, ani k rozvoji podnikání.

Za návrat výdajového paušálu na původní výši lobbuje mimo jiné Hospodářská komora ČR (HK ČR). Apeluje na zákonodárce, aby návrhu poslanců ODS Vojtěcha Munzara, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších opětovně zvýšit výdajové paušály na původní stav dali ve třetím čtení zelenou. HK ČR plně sdílí cíl tohoto návrhu, který vyjadřuje zájmy běžných drobných podnikatelů, kteří si řádně plní své povinnosti.

Hospodářská komora připomíná, že drobní podnikatelé, ať už jde o osoby samostatně výdělečně činné, pro které je tato výdělečná činnost jedinou či hlavní obživou, anebo o ty, kteří si tak jen přivydělávají k zaměstnání či důchodu, jsou nezastupitelnou součástí naší ekonomiky a společnosti. A právě výše výdajového paušálu je jedním z kritérií, které ovlivňují zájem lidí o drobné podnikání.

Možnost uplatnit výdajový paušál do výše jednoho nebo dvou milionů? To je v případě plánů na drobné podnikání velký rozdíl.

Foto: www.freeimages.com