ČNB zvýšila úrokové sazby, firmám vzrostou náklady na úvěry

Po rozhodnutí Poslanecké sněmovny o zrušení karenční doby přichází pro podnikatele další nepříliš příznivá zpráva. Česká národní banka (ČNB) s účinností od 2. listopadu opět zvýšila základní úrokové sazby. Tento krok přichází v době všeobecného růstu nákladů, které dopadají na podnikatelské prostředí.

ČNB nově zvýšila všechny základní úrokové sazby. A to stejně jako při minulém navýšení na konci září, tedy o 0,25 p.b. V případě dvoutýdenní repo sazby dochází k navýšení na 1,75 %, lombardní sazba se zvýšila na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %.

„Ačkoliv pro ekonomiku není aktuální zvýšení sazeb žádný šok, firmy už ho pociťují. Navíc se sazby zvyšují v době, kdy jim rostou náklady, protože rostou mzdy, zdražují se energie a další dodavatelské ceny. Pro rok 2019 nevidím pro firmy dobrou zprávu,“ komentoval rozhodnutí ČNB Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zvýšení úrokových sazeb znamená, že firmám se zvyšují náklady na úvěry a obecně na externí financování. Úrokové míry rostou postupně z historických minim a firmy toto navýšení firmy očekávaly a počítaly s ním. Nicméně v celkovém pohledu toho, co se nyní děje na trhu (mimo jiné zdražování dodavatelských cen nebo nedostatek pracovníků), představuje růst úrokových sazeb pro firmy další překážku v jejich rozvoji.

Tlaky na zvýšení sazeb pravděpodobně nepominou ani v následujících měsících. Svaz průmyslu a dopravy ČR proto očekává, že ČNB bude o dalším navýšení uvažovat i na příštích jednáních. Nejbližší se uskuteční 20. prosince.

 

 

Procenta k procentům… Růst úrokových sazeb není zanedbatelný a představuje překážku v rozvoji firem v čase všeobecného růstu nákladů

Foto: www.freeimages.com