Nová koncepce má ulehčit podnikatelům

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skutečnost, že Česká republika nepatří zatím v oblasti digitalizace a elektronizace administrativní agendy v Evropě k premiantům, je všeobecně známá. Vítaným krokem ke zlepšení stávajícího stavu je v tomto směru koncepce s názvem Digitální ekonomika a společnost, na které pracuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Tato koncepce bude součástí strategie Digitální Česko, kterou má na starosti Ministerstvo vnitra. Na setkání lídrů veřejné správy to uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (nestr. za ANO). Dodala, že v moderním světě občané a podnikatelé nemají obíhat úřady, ale naopak – úřady si mají dokumenty vyměňovat mezi sebou samy a měly by maximum služeb poskytovat elektronicky. Proto MPO v současné době mimo jiné připravuje výpis ze živnostenského rejstříku prostřednictvím Portálu občana a také elektronické podání dokumentů živnostenským úřadům.

Jednodušší ohlášení živnosti

Registr živnostenského podnikání by se měl s Portálem občana propojit do konce letošního roku. Podnikatelům má usnadnit život i to, že se data do jednotného registračního formuláře automaticky přeberou z veřejné části živnostenského rejstříku a ze základních registrů. Podnikatel je tedy nebude muset vyplňovat. Ohlásit živnost či požádat o koncesi tak bude snazší.

„Logické a žádoucí také je propojení živnostenského rejstříku s rejstříkem plátců daně,“ říká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a dodává: „Mou prioritou je s pomocí digitalizace co nejvíc snížit byrokracii firem, jde mi o funkční digitální ekonomiku. Český průmysl, energetika a stavebnictví přitom musí včas zachytit moderní trendy, a tím zajistit další prosperitu naší země.“

Co nového se ještě chystá

Česká republika má nejprůmyslovější ekonomiku v Evropě, v průmyslu se vytváří přibližně třetina přidané hodnoty. Elektronicky přitom nyní v kontextu s podnikáním funguje například Elektronický systém Licenční správy (ELIS) či už zmiňovaný živnostenský rejstřík (IS RŽP). V něm se v polovině letošního roku evidovalo celkem 2 486 840 podnikatelů (z toho bylo 2 018 841 fyzických a 467 999 právnických osob) a 582 263 provozoven.

MPO také pracuje na uplatnění metody BIM (Building Information Modelling) v praxi. Jde o informačním modelování staveb, které se zavádí na základě vládou schválené Koncepce BIM a v souladu s dříve zmiňovaným dokumentem Digitální Česko a dokumentem GeoInfoStrategie. Od roku 2022 se bude muset BIM povinně používat pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů. Nejen proto v současné době vzniká nový web KoncepceBIM.cz, připravují se vzorové materiály a konají se také různé vzdělávací akce.

Aby podnikatelé nemuseli obíhat úřady, ale mohli vše vyřídit elektronicky – k tomuto ideálu ještě hodně chybí…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: www.freeimages.com