Podnikatelem století byl vyhlášen Tomáš Baťa

Zlínského rodáka, československého podnikatele a tvůrce obuvnického impéria Tomáše Baťu podnikatelé sdružení v Hospodářské komoře ČR vyhlásili největší podnikatelskou osobností za posledních 100 let.

Podnikatele století vyhlásil prezident Komory Vladimír Dlouhý 23. října v pražském Valdštejnském paláci na základě hlasování podnikatelské veřejnosti. Stalo se tak u příležitosti slavnostního setkání k 100. výročí vzniku Československa, které připomnělo těsnou česko-slovenskou hospodářskou spolupráci a čtvrt století styků mezi Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.

Československé výrobky mají ve světě stále výbornou pověst, třebaže dnes již patří minulosti. Obě nástupnické země někdejšího federálního státu – Česká republika a Slovenská republika – jdou totiž na poli byznysu vlastní cestou, byť za vzájemné spolupráce. „Dodnes se během podnikatelských misí setkávám u zahraničních partnerů s tím, že jsou Česká republika i Slovensko vnímány jako jeden ekonomický prostorVelmi si proto přeji, aby i nadále byly oba státy partnery, a nikoliv soupeři,“ uvedl na úvod slavnostní akce v sídle horní parlamentní komory předseda Senátu Milan Štěch.

„Baťa značně předběhl svou dobu. Proslul nejen originálními metodami řízení, výroby a obchodu, ale i třeba tím, že vytvořil dílny a oddělení, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení. Své zaměstnance vzdělával, proměnil Zlín a díky značce Baťa se významně podílel na rozšíření dobrého renomé československých výrobků do celého světa, na kterém dnes Češi i Slováci stále mohou v zahraničí stavět,“ uvedl Vladimír Dlouhý.

Za Tomášem Baťou se umístil Emil Škoda, zakladatel strojírenské továrny Škoda v Plzni, která patřila mezi největší evropské průmyslové konglomeráty 20. století, ze kterého následně vznikly dnešní Škoda Transportation a Škoda Auto. Jako další významné podnikatelské osobnosti byli vyzdviženi technik, průmyslník a vynálezce František Křižík, strojírenští velikáni Václav Laurin a Václav Klement nebo zakladatel strojírenské továrny Kolben Emil Kolben.

 

Vyhlášení nejúspěšnějšího českého podnikatele za posledních 100 let se konalo v pražském Valdštejnském paláci.

Foto: Hospodářská komora ČR