Zaměstnanci nechtějí zkracovat pracovní dobu

Zaměstnanci v České republice jsou velmi zodpovědní a podle většiny z nich by doba ekonomické prosperity neměla být důvodem pro úlevy v práci. Vyplývá to alespoň z ankety, provedené agenturou Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) v prvním lednovém týdnu tohoto roku.

Anketa byla uskutečněna na vzorku 525 zaměstnanců. Jen 8 % zaměstnanců si přeje, aby se v době ekonomického růstu snížil objem práce. 92 % by naopak uvítalo, aby se konjunktura využila na zvýšení mezd při vyšším objemu práce. Tento názor panuje napříč sociálními i demografickými skupinami zaměstnanců.

Od nových technologií očekává 48 % zaměstnanců zvýšení efektivity, 37 % snížení fyzické námahy, což preferují především ženy, 8 % pracovníků očekává vyšší bezpečnost na pracovišti a jen 7 % respondentů si od nových technologií slibuje snížení objemu práce.

Pouhých 10 % zaměstnanců jednoznačně požaduje snížení pracovní doby na 37,5 hodiny týdně, dalších 13 % se kloní spíše ke snížení pracovní doby, 34 % neví a 43 % je proti jejímu zkracování.

„Potvrzuje se, že zaměstnanci se nedají koupit sliby, že za méně práce bude více koláčů. Naši pracovníci jsou zodpovědní a nebojí se práce, dokonce jsou připraveni si jí naložit více, budou-li odpovídajícím způsobem odměněni. Je to známka jejich vyspělosti a jasný signál, že se nenechají ošálit sociálním lízátkem,“ komentoval výsledky průzkumu Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

92 % zaměstnanců by uvítalo, aby se hospodářský růst využil na zvýšení mezd při vyšším objemu práce.

Foto: www.freeimages.com